1300 calorie Nutrisystem-like Day 5
Easy, premade breakfast and easy lunch... What are the costs of Nutrisystem and this diet?
WEIGHT LOSS DIET1300 CALORIE LIKE NUTRISYSTEM
The 1300 calorie diet similar to the Nutrisystem diet continues! Please note that when eating reduced calories you should take a multivitamin mineral that provides 100% of the RDA of each nutrient (does not need to be extreme amount as some excessive amounts can be toxic). This diet should not be used by children and teens since it is not adequate to meet nutrition growth needs. It is NOT low sodium and is not intended for any clinical disease diet, such as renal failure...


JD Delights Croissant Turkey Sausage, Egg White and Cheese = 290 calories, 15 g pro, 4 g fiber; 8 fl oz Splash V8 diet 5 calories with vit C Microwaveable sandwich that is tasty and on sale = $1.35 per sandwich. Nutrisystem Uniquely Yours plan option with all the frozen meals that you choose is ~$13.45 per day


1 oz fettucini with 1/4 th cup jarred white sauce with 1/2 cup pinto beans from can, 1 tbsp sweet relish, white onion and tomato slices with 1 tootsie roll = 330 calories, 9 g pro, 6 g fiber
Cost < $1.00


Snacks: Fiber One brownie AM = 70 calories, 2 g fiber, 6 g fiber; 2 slices lite toast with 2 tsp peanut butter = 130 calories, 12 g pro, 5 g fiber
Nutrisystem also includes 2 snacks per day. Fiber One brownies when on sale at Kroger for 5.99 for 12 = 60 cents each; The lite toast is ~ 25 cents for 2 slices and peanut butter less than that but will go with 25 cents....1.10 for these two snacks!
Friday evening 2 slices Little Caesars cheese pizza and sugar free root beer = 296 calories, 16 g pro, 1.6 g fiber...added turkey bacon blt for 200 calories, 17 g pro and 6 g fiber
Cost of pizza and diet root beer = 1.75
Cost of blt = 1.45


Totals for day = 1326 calories, 64 g pro, 18.6 g fiber Cost ~$6.55 Saving money includes using store brand names such as Kroger vs name brands like Pepperidge Farm or Jif and watching sales ads and using coupons. These last two take some time and effort but can save a good amount of money!